Blog Przygarnij Kwiatka

 

 

Hej 😊 Mamy marzec a więc nadszedł już czas na przesadzanie i dokarmianie naszych zielonych domowników. Pomoże im to wybudzić się z zimowego snu. Ospałe, głodne i osłabione poczują że nadchodzi upragniona , wyczekiwana wiosenka i trzeba się zabrać za wypuszczanie nowych listków i pędów.

 

A więc po pierwsze PRZESADZANIE.

Jeśli zauważymy że korzenie naszego przyjaciela nie mieszczą się już w doniczce należy go niezwłocznie przesadzić. Pamiętajcie że podstępne korzenie mogą wystawać także z dziurek na spodzie donicy😊 Bardzo często lubią tamtędy „wychodzić”.

Nasze najmłodsze okazy staramy się przesadzać co roku , starsze co 2-3 lata a u roślin wieloletnich przesadzania się nie praktykuje (może być to problematyczne ze względu na ich duże rozmiary).Przy takich roślinach stosujemy lekkie odświeżenie gleby, czyli wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Blog Przygarnij Kwiatka

Przed zabiegiem roślinkę podlewamy by przesadzanie poszło nam sprawniej wyjątkiem są kaktusy ,ale o tym dalej.Doniczkę wybieramy zawsze większą od poprzedniej o około 2-4 cm. Pamiętajmy aby nowy pojemnik miał na spodzie dziurki do odpływu nadmiaru wody. Osłonki odradzam gdyż trudniej nam wtedy skontrolować ilość wilgoci w podłożu. A wiadomo jak będzie jej sporo korzonki zaczną gnić. Pamiętajmy także o nasypaniu na dno donicy cienkiej warstwy drenażu. Do tego nada się keramzyt, potłuczona donica ceramiczna albo żwirek.

Przy przesadzaniu roślin przyjrzyjmy się uważniej ich korzonkom. Nadgnite i suche należy odciąć uważając przy tym na korzeń główny (to będzie ten najgrubszy). Gdy system korzeniowy jest zbity i poplątany musimy go troszkę wytarmosić aby korzonki się rozluźniły a te najdłuższe bez obaw podcinamy. Po udanej operacji pamiętajmy o podlaniu jej odstałą wodą. Niech pije i się budzi😊

Storczyki i fikusy przesadzamy najrzadziej jak się da. Fikus nie lubi przestawiania a nawet przekręcania doniczki a co dopiero ingerencja w jego system korzeniowy, ale jak mus to mus. Po tym zabiegu możliwe że zrzuci z siebie wszystkie listki ,ale bez obaw – odrosną. Taki to fikusik jest humorzasty☹

Jeśli chodzi o kaktusy podłoże powinno być naprawdę suche abyśmy mogli się zabrać za ten zabieg. Jeśli przeprowadzaliśmy operację na jego korzonkach czekamy aż się z lekka zasuszą i dopiero umieszczamy go w nowym podłożu. Jeszcze jedną różnicą w przesadzaniu kaktusów jet to że podlewamy go dopiero po upływie trzech, czterech tygodni od zbiegu.

Jeśli chodzi o ziemię unikamy ziemi z naszego ogródka może być w niej sporo małych , niechcianych osobników. Uniwersalna ziemia nada się do każdej roślinki , ale postarajmy się o podłoże dopasowane indywidualnie dla naszych milusińskich. Będą nam naprawdę wdzięczne za to 😊

 

Po drugie NAWOŻENIE.

Dokarmianie naszych zielonych przyjaciół zaczynamy od marca pamiętając przy tym aby świeżo przesadzone rośliny chwilkę odsapnęły i doszły do siebie po tej traumie😊 Pożywienie podajemy im dopiero po upływie 3-4 tygodni.

Przy wyborze nawozu pamiętajmy aby rośliny ozdobne z liści dostały odżywkę z przewagą azotu, a rośliny kwitnące z przewagą fosforu i potasu.

Storczyki i paprotki powinny dostać specjalny nawóz przeznaczony tylko i wyłącznie dla nich. Jeśli chodzi o kaktusy nawóz  nie jest konieczny są  rodzinką która ma najmniejsze zapotrzebowanie na składniki odżywcze więc nic się nie stanie jeśli ich nie dostaną. Jest to po prostu roślina nie do zdarcia😊

I pamiętajmy aby przy nawożeniu przestrzegać dawek (wyjątkiem są nawozy organiczne –  biohumus) Lepiej mniej lujnąć niż za dużo.

 

Bawcie się dobrze przy doborze doniczek i przesadzaniu i pamiętajcie o rękawiczkach nie każda roślina jest bezbronna!!!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Follow by Email
Instagram